• Polski
 • English
 • Čeština
 • Slovenčina
 • Русский
 • Deutsch
Godziny otwarcia:
7:00 - 17:00 Od pon. do piąt.
Nieczynne Od sob. do niedz.
Jasienica 829
43-385 Jasienica

Rola mieszalników łopatkowych, turbinowych i śmigłowych w dzisiejszej gospodarce

13 listopada 2018

Responsive image
Obecnie w gospodarce przeważają firmy produkcyjne, które wykorzystują różnego rodzaju procesy technologiczne do wytwarzania swoich wyrobów. Istotne jest uświadomienie sobie, że niejednokrotnie stosowany jest w nich proces mieszania. Mieszalniki wykorzystywane są w celu przyspieszenia procesu wymiany masy i ciepła oraz w celu wytworzenia jednolitych emulsji, mieszanek oraz roztworów i mają zastosowanie niemalże w każdej gałęzi przemysłu, w coraz większej skali.

Jeżeli mamy już świadomość jak ważny w przemyśle jest proces mieszania należy zatem przyjrzeć się mu bliżej oraz poznać sposób działania mieszalników. Proces ten wykorzystywany jest w dziejach ludzkości niemalże od zawsze, pierwotnie człowiek używał do tego celu siły własnych ramion oraz prymitywnego narzędzia, np. patyka, następnie z biegiem wieków proces mieszania ręcznego został zmieniany stopniowo w proces mechaniczny dzięki wykorzystywaniu naturalnych źródeł energii. Dzisiaj mieszanie różnego rodzaju substancji gwarantuje ciągłość oraz efektywność wielu procesów produkcyjnych i jest w fazie nieustającego rozwoju oraz doskonalenia.
W mechanicznym procesie mieszania kluczem do sukcesu jest dobór odpowiedniego mieszalnika, a uzależniony jest on przede wszystkim od takich czynników jak:

 • Oczekiwany poziom intensywności mieszania,
 • Właściwości mieszanych substancji (głównie lepkości),
 • Określone ruchy, jakich podczas procesu mieszania dany składnik wymaga.

Proces mieszania można sklasyfikować pod kątem stanów skupienia składników biorących w nim udział, w związku z powyższym możemy rozróżnić mieszanie:

 • Ciał sypkich,
 • Ciał o właściwościach plastycznych,
 • Cieczy,
 • Cieczy i ciał stałych,
 • Gazów z cieczami.

Mieszania można dokonywać za pośrednictwem techniki: strumieniowej (mieszanie strumieni cieczy) lub mechanicznej (przy pomocy mieszalnika). Mechaniczny sposób mieszania wykorzystuje różnego rodzaju mieszadła, dzielimy je na:

 • Mieszadła łopatkowe,
 • Mieszadła turbinowe,
 • Mieszadła śmigłowe.

Mieszadło łopatkowe– wytwarza głównie cyrkulację obwodową, jego cechą charakterystyczną jest bardzo prosta konstrukcja: składa się z wału obrotowego (poziomego lub pionowego) oraz zamontowanych na nim łopatek (1-4 w jednej płaszczyźnie). Elementy mieszające mogą być różnego kształtu, dobór ich rodzaju zależy od właściwości mieszanej substancji.

Mieszadło turbinowe– składa się z koła turbinowego, obracającego się z prędkością 200-2000 obr/ min, które obraca się na osi pionowej. Mieszana ciecz wpada przez otwory środkowe do koła turbinowego, gdzie po przyspieszeniu zostaje wyrzucana promieniowo. Mieszadła tego typu używane są w przypadku cieczy o małej i dużej lepkości ( do 500  ). Jest bardziej zaawansowanym technologicznie i konstrukcyjnie mieszadłem od mieszadła śmigłowego i charakteryzuje się lepszymi parametrami pracy.

Mieszadło śmigłowe– zapewnia dokładne mieszanie, ponieważ kąt nachylenia łopatek wzdłuż ich długości jest zmienny. Stosowane tam gdzie jest konieczność utworzenia silnej cyrkulacji osiowej, która wytworzy lej w mieszalniku, ułatwiając tym sposobem rozpuszczanie proszków- nadaje się idealnie do wytwarzania zawiesin. Mieszadło śmigłowe jest wydajniejsze niż łopatkowe, jednak warunkiem tego jest większe zapotrzebowanie energii. Składa się z elementu mieszającego w kształcie śmigła, osadzonego na osi pionowej lub pochyłej. Prędkość obrotowa 150-1500 obr/ min.

Mieszalniki wykorzystywane są w wielu różnorodnych gałęziach przemysłu: od branży spożywczej (produkcja sosów, sałatek, nabiału, deserów, gotowych dań itp.), przez farmaceutyczną (do produkcji np. syropów, maści itp.) i kosmetyczną (np. kremy, balsamy) aż po budowlaną. Wiele z nich wykorzystuje do przechowywania substancji kontenery IBC. Aby móc uzyskać jak najlepszą jakość oraz wydajność, przed zastosowaniem substancje należy dokładnie wymieszać- do tego najlepiej nada się mieszalnik elektryczny.

Proponowane przez firmę Teknomatik Bielsko-Biała mieszalniki do kontenerów IBC zostały zaprojektowane z myślą o efektywnym wykorzystaniu przechowywanej substancji, zwiększeniu wydajności oraz zminimalizowaniu ilości odpadu. Dzięki różnorodności oferowanych mieszalników do kontenerów IBC znajdują one zastosowanie przy mieszaniu substancji o różnorodnej konsystencji.

Mieszalniki proponowane przez naszą firmę cechuje wysoka jakość wykonania: wirniki oraz wały wykonane są z wysokojakościowej, nierdzewnej stali kwasoodpornej, stosunkowo mała waga pozwala na przenoszenie mieszalnika ale jego budowa jest przystosowana również do  transportu wózkiem widłowymłatwy montaż na kontenerach IBC.

Jako producent mieszalników do kontenerów IBC mamy możliwość skonfigurowania ich tak aby były jak najbardziej dostosowane do wymagań klienta oraz zastosowania opcji dodatkowych, m.in.: timer, falownik (płynna zmiana szybkości obrotów), korpusy ze stali nierdzewnej (przemysł spożywczy).